logo reality.sme.sk

Chata, drevenica, zrub, Bohunice, 100 m², Pôvodný stav ID: 2278539

Lokalita: Bohunice
Ulica: nezadaná
Výmera pozemku: 1204 m2
Úžitková plocha: 100 m2
Stav nehnuteľnosti: Pôvodný stav
Tranzakcia: Predaj
Dátum pridania: 30.11.2021
100 m2
36 000 €

Rezervované :Znížená cena!!! Priestranná chalupa v pôvodnom stave na úpätí Štiavnických vrchov - Bohunice

POPIS NEHNUTEĽNOSTI

Priestranná chalupa s 11 árovým (samostatným stavebným) pozemkom pod Štiavnickými vrchmi v obci Bohunice. Stavba je národnou kultúrnou pamiatkou - Ľudový dom z roku 1851. Dispozične sa skladá zo vstupnej predsiene spojenej s pitvorom, priestrannej kuchyne a 2 izieb. V stavbe je zavedená elektrina, verejná voda na pozemku. Stavba je národnou kultúrnou pamiatkou. Na jej rekonštrukciu (aj s prípadným zobytnením podkrovia) je vypracovaná projektová dokumentácia (PD), ktorú takto schváli Krajský pamiatkový úrad v decembri 2020. PD obnovy bola podporená z MK SR a poskytneme ju záujemcovi k nahliadnutiu.
V 1/2021 bola súčasným majiteľom podaná žiadosť o podporu rekonštrukcie strechy (podľa už spomenutej PD). K 13.6.2021 žiadosti na tento rok ešte neboli vyhodnotené. V prípade záujmu o maximálne využitie možnosti dotácií z MKSR, je vhodné uvažovať s etapovitou obnovou/rekonštrukciou v trvaní cca 2-3 roky. V prípade obnovy výlučne z vlastných zdrojov, je možné podľa PD obnovu zrealizovať aj naraz. Momentálne sa pracuje na vybavení stavebného povolenia na obnovu strechy, ktorej podporu z MK SR očakávame.
Na rozsiahlom pozemku pri chalupe (parcely vedené ako zastavaná plocha a
nádvorie a záhrada) sa nachádzajú dve stavby. Komora v pôvodnom stave, na ktorú má majiteľ spracovanú PD rekonštrukcie na hosťovský / letný domček s kapacitou 4 (max 6) osoby. Vizualizácia je vo fotogalérii. Druhou stavbou sú už len ruiny kamennej stodoly. Polovica je zastabilizovaná proti ďalšej degradácii. Pôvodný zámer majiteľa bol vytvoriť na pozemku „malý park a zachovať ruinu. Vzrastlé stromy (náletové dreviny) vypílil v roku 2021 a v prípade záujmu novému majiteľovi zabezpečí výsadbu na pozemku, ktorú MÚ ŽP nariadil ako náhradnú. V opačnom prípade ju zariadi v rámci obce.
Obec Bohunice sa nachádza na úpätí Štiavnických vrchov, pričom Banská Štiavnica je vzdialená cca 20 km jazdy autom a ponúka historické, turistické a športové vyžitie pre všetky vekové kategórie. Lesy obklopujúce samotnú obec Bohunice dávajú možnosť hubárčenia, relaxu a vyžitia v pestrej prírode Štiavnických vrchov. 5 km vzdialená priehrada
Lipovina zase vodný relax a lov rýb. Okrem toho sa v okolí nachádza množstvo vinohradov. Pre milovníkov a majiteľov koní je k dispozícii Palomino ranč v obci, ktorý poskytuje jazdy na koňoch a organizuje aj parkúrové súťaže. V obci sa nachádzajú dva kaštiele a známy a je aj Vodný mlyn Bohunice – technická pamiatka ľudového staviteľstva, zachovaná na pôvodnom mieste.

Ďalšie parametre nehnuteľnosti

Výmera pozemku 1 204 m2
Úžitková plocha 100 m2
Stav nehnuteľnosti Pôvodný stav

Kontaktné údaje

Romantické Chalupy, s.r.o.

Ján Petrík

zobraziť telefón