logo reality.sme.sk

Historické objekty, 800 m², Pôvodný stav ID: 2071418

Lokalita: Podtureň
Ulica: Hlavná
Zastavaná plocha: 490 m2
Výmera pozemku: 3996 m2
Úžitková plocha: 800 m2
Stav nehnuteľnosti: Pôvodný stav
Tranzakcia: Predaj
Dátum pridania: 07.05.2021
800 m2
124 990 €

Forgáčovská kúria na predaj v obci Podtúreň - Liptovský Mikuláš

POPIS NEHNUTEĽNOSTI

Exkluzívne iba v realitnej kancelárii RESIDENCE vám ponúkame na predaj historicky najstaršiu kúriu v obci Podtureň pri Liptovskom Mikuláši A TO LEN ZA CENU POZEMKU!!!
Obec Podtureň sa nachádza na ceste medzi Liptovským Mikulášom a Liptovským Hrádkom v náručí mocných "strážcov", Západných a Nízkych Tatier. Jej poloha medzi dvoma centrami Liptova, prítomnosť diaľnice, železnice, okolitých turistických centier (Liptovský Ján, Demänovská dolina, Jasná, Aquapark Tatralandia...) predurčuje obec v súčasnosti i blízkej budúcnosti na jedno zo stredísk cestovného ruchu, podnikateľských aktivít a kvalitného bývania. Obyvatelia a návštevníci obce majú na dosah centrum Vysokých i Nízkych Tatier a s tým spojené prírodné krásy s mnohými možnosťami športového vyžitia či relaxu.
Technické údaje o nehnuteľnosti:
Orientácia pozemku je Sever/Juh, prístupný z oboch strán z obecnej asfaltovej komunikácie.
Celková plocha rozľahlého rovinatého pozemku je 3.996 m2.
IS: Elektrický prúd je s napätím 230/400V, vodovod, kanalizácia, plyn všetky prípojky na pozemku.
Súčasťou predaja sú aj 2 stavby hospodárskych budov prevažne drevenej konštrukcie.
V súčasnej dobe je stavba kúrie zakonzervovaná. Stavba je vedená ako národná kultúrna pamiatka v UNESCO. I napriek momentálnemu zhoršenému stavebno-technickému stavu je nositeľom viacerých pamiatkových hodnôt, či už historických, spoločenských, urbanistických, či umelecko-remeselných hodnôt ktoré predstavujú lokálne zachované štukové výzdoby v interiéri, kordonóve rímsy v exteriéry a podobne. K dispozícii je aj vyjadrenie Pamiatkového úradu Slovenskej Republiky k danej nehnuteľnosti zo Septembra roku 2018.
Funkčné využitie v prípade rekonštrukcie je momentálne schválené na účely rehabilitačného centra, seniorského domu a podobne.
K dispozícii je aj vypracovaný znalecký posudok kedykoľvek k nahliadnutiu.
Historické fakty o kúrii:
Forgáčovská kúria bola postavená v druhej polovici 16. storočia na mieste staršej drevenej kúrie (na jej mieste sa pripúšťa aj existencia staršej kamennej gotickej kúrie zo 14. storočia). Renesančnú kúriu začal stavať Andrej Podturňanský (1533, 1579) okolo roku 1580. Stavbu však dokončil až jeho syn Pavol (1573, 1628) v roku 1588. Objekt bol postavený ako jednoposchodová kúria so zvýšeným podkrovým a drevenými stropmi. Objekt používali v nasledujúcich storočiach Pavlovi potomkovia. V polovici 18. storočia budovu kaštieľa prestaval v barokovom štýle Šimon Podturňanský (1754, 1785). Okrem nákladnej prestavby tohto kaštieľa, postavil v Podturni aj ďalší kaštieľ, ktorý sa neskôr nazýval „Šimúnovský“. Nákladná prestavba zmenila nielen vzhľad pred tým skromnej a bežnej kúrie, ale doplnila jej okolie o veľký anglický park s okrasnými drevinami a štýlové hospodárske objekty. Po smrti Samuela Podturňaského v roku 1829, kaštieľ podľa testamentu zdedil jeho syn Mikuláš (1793-1862). Tento predposledný vlastník z rodu podturňanských pánov dal urobiť v budove viaceré, ale len účelové prestavby. Podobné úpravy vykonali v kaštieli po jeho smrti aj jeho deti Mikuláš a Berta. Po smrti Mikuláša Podturňanského mladšieho v roku 1904 a ďalších členov rodiny v 20-tych rokoch 20. storočia kúpila celý kaštieľa rodina Forgáčovcov z Podturne. Rodina v časti kaštieľa žila až do 60-tych rokov 20. storočia. V rokoch 1920-1935 v časti objektu sídlila Štátna ľudová škola. Po druhej svetovej vojne sa kaštieľ dostal do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok, kde je evidovaný pod číslom 362 ako „Forgáčovská kúria“. Na konci 60-tych rokov 20. storočia budovu odkúpila kancelária Slovenskej národnej rady. Z prostriedkov kancelárie sa mala na začiatku 80-tych rokov uskutočniť dôkladná rekonštrukcia a budova mala slúžiť ako účelový objekt pre Slovenskú národnú radu. V roku 1988 kaštieľ kúpilo výrobné družstvo Služba v Bratislave, ktoré ho po prestavbe chcelo využívať ako rehabilitačné centrum pre svojich zamestnancov. Pri prípravných rekonštrukčných prácach v roku 1989 bola asanovaná stará strecha. Pre nedostatok financií bol objekt potom len provizórne zakrytý jednoduchou sedlovou strechou a boli zastavené všetky rekonštruk-čné práce. V tomto stave sa zachoval až do dnes.
Priamo z pozemku je to len 7 km od centra Liptovského Mikuláša, 4 km od centra Liptovského Hrádku, 23 km lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry, 12 km Aquapark Tatralandia, 25 km GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ, 2,5 km je to k najbližšiemu diaľničnému zjazdu v Uhorskej Vsi.
V prípade záujmu o ponuku resp. viac informácií kontaktuje makléra: Boris Barborík 0903 308 042

Ďalšie parametre nehnuteľnosti

Výmera pozemku 3 996 m2
Zastavaná plocha 490 m2
Vek 255
Stav nehnuteľnosti Pôvodný stav

Kontaktné údaje

RESIDENCE realitná kancelária

Boris Barborík

zobraziť telefón