logo reality.sme.sk

Rodinný dom, Nemecká, 100 m², Novostavba ID: 1808405

Lokalita: Nemecká
Ulica: Nemecká
Zastavaná plocha: 100 m2
Výmera pozemku: 1000 m2
Úžitková plocha: 100 m2
Stav nehnuteľnosti: Novostavba
Tranzakcia: Predaj
Dátum pridania: 08.09.2020
100 m2
212 000 €

Predaj novostavba RD/ rodinný dom v obci Nemecká 24 km od Banskej Bystrice

POPIS NEHNUTEĽNOSTI

V obci Nemecká, 24 km od okresného mesta Banská Bystrica EXKLUZÍVNE ponúkame na predaj novostavbu samostatne stojaceho tehlového rodinného domu, s obytnou plochou cca 100 m2, na slnečnom a rovinatom pozemku o výmere cca 1000 m2. Rodinný dom pozostáva z: obývačka spojenej s kuchyňou, chodba, spálňa, detská izba, hosťovská izba, WC, kúpeľňa s WC, technická miestnosť. Rodinný dom sa predáva so vstavaným zariadením. Na pozemku sa nachádza drevený domček na náradie. Vykurovanie je zabezpečené ústredným kúrením na plyn (mesačné náklady za plyn sú cca 70 Eur a za elektrinu cca 25 €). Dom je napojený na miestny vodovod, plyn, elektrickú prípojku 220/380 V a obecnú kanalizáciu. Energetický certifikát- A. Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle 0948 77 88 99, Mário Duchoň, Viac info je na BBreality.sk

Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky.

Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, OTP banka, Poštová banka, Prima banka, Sber bank, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade záujmu o obhliadku alebo doplňujúcich otázok nás kontaktujte na tel.: 0948 77 88 99, Mário Duchoň alebo emailom na duchon@bbreality.sk

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1281. Prvýkrát sú rozsiahlejšie zmienky o osídlení územia obce Nemecká v zozname pápežských desiatkov z rokov 1332-1337, v ktorom sa spomína dubovská farnosť pod názvom Parochia s. Nicolai de iuxta Gron (farnosť sv. Mikuláša nad Hronom). Bola vtedy jediným náboženským centrom Horehronia, teda stála tu už vtedy fara a kostol. Vzhľadom na existenciu farnosti tu v tomto období už zrejme bola aspoň osada. V listine kráľa Žigmunda z roku 1424 sa uvádza pod názvom Zenth Miklos, neskôr pod názvami Dubowo, Dwbowa, Dubova. Tunajší kostol z 15. storočia (pôvodne gotický, neskôr zbarokizovaný) je dodnes farským kostolom pre pôvodné dediny Dubovú, Nemeckú, Zámostie a Ráztoku. Existencia cirkevnej školy pri kostole je doložená už v 17. storočí.

Zámostie sa pod názvom Samoscia prvýkrát spomína v súpise dedín Ľupčianskeho panstva, ktorý je súčasťou donačnej listiny uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského z roku 1424. Nemecká sa prvýkrát spomína až v roku 1441 v listine kráľovnej Alžbety ako Nywiska Wes (Nemecká Ves). Vzhľadom na bezprostrednú blízkosť sídla farnosti v Dubovej však možno počiatky Nemeckej predpokladať už v 2. polovici 14. storočia. Zakladateľmi pôvodnej osady boli podľa názvu obce Nemci, obyvateľstvo sa však zakrátko poslovenčilo.

Od stredoveku až do zrušenia poddanstva boli osudy obyvateľov všetkých troch obcí pevne zviazané s povinnosťami voči hradnému panstvu v Ľupči. V Nemeckej sa nachádzal panský majer, ktorého obhospodarovanie patrilo do povinností tunajších poddaných obyvateľov. Okrem poddaných patrili medzi obyvateľov obce aj členovia zemianskej rodiny Kindernay, ktorá dostala šľachtické privilégiá od panovníka Ferdinanda I. v roku 1559. K zemianskej kúrii patrili polia a lúky v chotári obce a rodina mala aj právo prevádzkovať mlyn na potoku Bukovec. Obyvatelia Zámostia obhospodarovali panský majer v susednej Predajnej.

Hlavným zdrojom obživy tunajšieho obyvateľstva bolo oddávna poľnohospodárstvo, pre rozvoj ktorého neboli v tomto kraji výhodné podmienky. Tunajší sedliaci sa zaoberali najmä chovom dobytka a oviec, v menšej miere aj remeslami, ktoré boli nevyhnutné pre poľnohospodárstvo a praktický život obyvateľstva (kováčstvo, kolárstvo, stolárstvo, obuvníctvo). Od 18. storočia sa tunajší roľníci začali zaoberať trhovým obchodom s galantérnym, textilným a železiarskym tovarom, ktorý chodili predávať až do južných krajov Uhorska. Pre tento druh obchodnej činnosti, ktorej sa začalo venovať obyvateľstvo hornej časti Zvolenskej stolice, sa časom zaužíval názov čipkárstvo. Toto pre oblasť typické zamestnanie zaniklo až po 2. svetovej vojne, keď boli posledným čipkárom odobraté živnostenské oprávnenia. V roku 1882 založil Ondrej Kindernay Kropáčovie manuálnu tehelňu v Nemeckej. Jeho zať Jan Antal ju vybavil strojmi.

Železničná stanica Asi od roku 1908 do roku 1930 bola v prevádzke „vápenica“ – pec na pálenie vápna, ktorá sa nachádzala nad obcou Zámostie a od ktorej viedla až k dubovskej železničnej stanici lanovka zvaná „šodronka“. Nepriaznivé životné podmienky v prvej polovici 20. storočia sa viacerí obyvatelia Zámostia snažili preklenúť vycestovaním za prácou do USA a Kanady. Prvá vlna odišla ešte pred 1. svetovou vojnou, druhá v 20. rokoch počas hospodárskej krízy.

Nový zdroj obživy našlo obyvateľstvo v štátnej rafinérii v Dubovej (neskôr podnik Petrochema), v ktorej bola výroba spustená v roku 1938. Napriek tomu, že s Dubovou sa počítalo ako s dôležitým zdrojom pohonných hmôt pre potreby Slovenského národného povstania, americké armádne letectvo 20. augusta 1944 rafinériu zbombardovalo. Malá vodná elektráreň v Dubovej je v prevádzke od roku 1908.

Obyvatelia Nemeckej boli väčšinou roľníci, lesní robotníci a robotníci pracujúci v Štátnej rafinérii v Dubovej, v miestnej vápenke a tehelni.

Obec sa smutne preslávila masovými popravami vo vápenke, kde bolo počas druhej svetovej vojny, v januári 1945 povraždených zvláštnou jednotkou Einsatzkommando 14 okolo 400 (dávnejšie pramene uvádzali až 800 či 900) mužov, žien a detí. Keďže boli mŕtve telá spálené vo vápenke, presný počet obetí sa nepodarilo dodnes zistiť. Ich smrť pripomína pamätník a pamätné miesto Slovenského národného povstania v Nemeckej.

Ďalšie parametre nehnuteľnosti

Počet balkónov 1
Výmera pozemku 1 000 m2
Úžitková plocha 100 m2
Stav nehnuteľnosti Novostavba
Energetický certifikát A

Kontaktné údaje

BB - REALITY, s.r.o.

BB - REALITY, s.r.o.

zobraziť telefón