logo reality.sme.sk

Historické objekty, 300 m², Čiastočná rekonštrukcia ID: 1445173

Lokalita: Bratislava-Staré Mesto
Ulica: Dostojevského rad
Výmera pozemku: 156000 m2
Úžitková plocha: 300 m2
Stav nehnuteľnosti: Čiastočná rekonštrukcia
Tranzakcia: Predaj
Dátum pridania: 13.06.2019
300 m2
900 000 €

Lokalita Sivá Brada

POPIS NEHNUTEĽNOSTI

Číslo ponuky: 7432 - EXKLUZÍVNE NA PREDAJ absolútne UNIKÁTNA PRÍRODNÁ, KULTÚRNA A HISTORICKÁ LOKALITA SIVÁ BRADA s celkovou rozlohou vyše 15 HEKTÁROV nachádzajúca v Spišskom Podhradí, v susedstve UNESCO pamiatky Spišský hrad. Jedinečný prírodný výtvor SIVÁ BRADA je desaťtisíc rokov stará travertínová kopa, ktorá neustále rastie. Táto kopa vyhlásená spolu s priľahlým územím za prírodnú rezerváciu je miestom výskytu vzácnej flóry a liečivých minerálnych prameňov vyvierajúcich na viacerých miestach. Jeden z prameňov je uspôsobený na naberanie vody návštevníkmi, ďalší vyviera v podobe GEJZÍRU a predstavuje JEDEN Z DVOCH GEJZÍROV NA SLOVENSKU (druhým je studený gejzír v Herľanoch). Na Sivej Brade možno nájsť i malé travertínové krátery.
Na vrchole Sivej Brady stál podľa legendy odpradávna drevený kríž. Na tomto mieste bola v roku 1675 postavená BAROKOVÁ KAPLNKA SV. KRÍŽA (kaplnka nepatrí do ponuky). Konali sa tu veľké procesie za účasti spišských prepoštov, kolegiátnej kapituly, okolitej šľachty a veriacich zo širokého okolia. Je súčasťou a posledným zastavením (GOLGOTA – miesto ukrižovania Ježiša Krista), na krížovej ceste v rámci SPIŠSKÉHO JERUZALEMA (CALVARIO JERUSALEM).
V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica odborníci objavili unikátnukoncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Pôvodnú hypotézu krajinárov o existencii „Spišského Jeruzalema“ potvrdili aj historici. Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme kvôli vojne s Turkami problematické, mali umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu. Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.
Pod travertínovým vŕškom SIVÁ BRADA sa nachádza areál, kde boli v minulosti KÚPELE. SÁDROVÉ KÚPELE na Sivej Brade známe aj pod názvom SIBRA patrili k najstarším na Slovensku. Tunajšia minerálna voda sa oddávna používala na liečebné účely, hlavne na liečenie reumatických chorôb, chorôb kostí, vyčerpanosť, žalúdočné a črevné katary. Kúpele. ktoré dala v 18. storočí postaviť Spišská Kapitula boli zariadené skromnejšie ako iné kúpeľné miesta. K dispozícii boli iba niekoľko jednoducho zariadených hosťovských izieb, priestranná sála a reštaurácia. V priebehu 80.-tych rokov minulého storočia sa plánovala na mieste pôvodných kúpeľov výstavba nového kúpeľného domu s kompletným zázemím, pri zmene spoločenského režimu sa zámer už nerealizoval.
V súčasnosti sa na mieste pôvodných kúpeľov nachádza TURISTICKÁ UBYTOVŇA s parkoviskom a rozsiahlym areálom, do ktorého patrí park s altánkom a vonkajším sedením, hojdačky, tenisové ihrisko. K areálu patrí a menší listnatý les, gazdovstvo s chovom škótského dobytka Highlander. V rámci areálu je možné rôznorodé vyžitie - jazda na koňoch, lov rýb v malom vlastnom rybníku, horské bicykle. Kapacita ubytovne je 47 lôžok (14 samostatných izieb), bar, reštaurácia.
CELKOVÁ VÝMERA LOKALITY je približne 15,6 HEKTÁROV - pozemok zahŕňa národnú prírodnú rezerváciu traventínovú kopu, prístup k nej a asfaltové parkovisko, turistická ubytovňa, ku ktorej vedie samostatná prístupová cesta , oplotenenie areálu, rybník. ornú pôdu, ktorú možno využiť na poľnohospodárske účely.

Ďalšie parametre nehnuteľnosti

Výmera pozemku 156 000 m2
Zastavaná plocha 0 m2
Stav nehnuteľnosti Čiastočná rekonštrukcia
Parkovanie Vyhradené parkovanie

Kontaktné údaje

LAGUNA REALITY, s.r.o

Ing. Martin Karchňák

zobraziť telefón