logo reality.sme.sk

Poradňa z oblasti realít

Ako sa pohybujú ceny pozemkov na trhu?

Chcela by som predať pozemok: čiastočne zalesnený, vhodný aj na výstavbu. Rozloha je 1400 m2. Pozemok sa nachádza v rekreačnej oblasti Stebnickej Huty a Regetovky, Stebník, okres Bardejov. Pozemok je umiestený pri hlavnej ceste, je tam prípojka na elektrinu a studňa.

Ponukajú mi zaň 50 SK m2, nie je to málo? Môžete mi poradiť?

Odpoveď

V prvom rade je potrebné získať k pozemku ÚPI - územnoplánovaciu informáciu, podľa ktorej zistíte, na aký účel je možné podľa územného plánu pozemok využiť. Územnoplánovaciu informáciu si môžete vyžiadať priamo na stavebnom úrade vo vašej obci. Takisto je dôležitý faktor, či sa pozemok nachádza v intraviláne alebo extraviláne obce. Tento údaj zistíte z aktuálneho listu vlastníctva, ktorý Vám vydá príslušná správa katastra.

Čo nájdete na liste vlastníctva k pozemku
List vlastníctva pozostáva z troch častí A, B a C.

V časti A sa dozviete o aký druh pozemku ide. Možností je niekoľko.

  • Ak je v časti A druh pozemku napísané - zastavaná plocha, ide o stavebný pozemok. Ak je aj pozemok voľný - t. zn. bez stavby, tento zápis počíta so zastavaním aj do budúcnosti.

  • Ak je v časti A druh pozemku napísané - orná pôda, záhrada či vinica - taktiež môže slúžiť na výstavbu. Tento údaj sa však dozviete z už spomínanej aktuálnej územnoplánovacej informácie, ktorú vydá príslušný miestny alebo obecný úrad.

  • Ak je v časti A druh pozemku napísané - orná pôda, musíte požiadať pozemkový úrad o vyňatie poľnohospodárskej pôdy z pôdneho fondu. Poľnohospodárska pôda sa delí na kategórie a za toto vyňatie zaplatíte podľa kategórie, ktorú vám na pozemkovom úrade určia. Táto cena sa môže vyšplhať až na sumu v stovkách tisíc korún, to však závisí od veľkosti pozemku a kvality pôdy a či sa pozemok nachádza v intraviláne - vo vnútri obce alebo v extraviláne - mimo, resp. za hranicami obce. Na liste vlastníctva je intravilán označený číslom 1 a extravilán je označený číslom 2.

V časti B sa dozviete, kto je skutočným vlastníkom pozemku, prípadne, ak je majiteľov viac, aké veľké sú ich spoluvlastnícke podiely.


V časti C sú zapísané ťarchy, ktoré na nehnuteľnosti - pozemku viaznu. Skontrolujte si, či pozemok nie je založený v prospech tretej osoby alebo banky alebo na pozemku neviaznu vecné bremená - napríklad predkupné právo alebo právo prechodu.

Otázka ceny je vždy veľmi individuálna a záleží na ponuke a dopyte v danej lokalite. Určite ma vyššiu hodnotu pozemok, na ktorom môžete postaviť rodinný dom ako pozemok, kde je výstavba nejakým spôsobom obmedzená.

Mohlo by vás zaujímať

Ceny nehnuteľností na bývanie v prvom štvrťroku stúpli

Ceny nehnuteľností na bývanie v prvom štvrťroku stúpli

V medzikvartálnom porovnaní stúpli takmer o tri percentá a v medziročnom porovnaní sa zvýšili o necelých 12 percent.

Čo sa v škole naučia, si hneď vyskúšajú v praxi

Ako to vyzerá v tréningovej hale Duálnej akadémie Volkswagenu.

Riaditeľ INEKO: Rebríček škôl považujte len za pomocníka

Rodičia by sa mali škôl pýtať, aké bude ďalšie uplatnenie ich detí po skončení školy, vraví v rozhovore PETER GOLIAŠ, riaditeľ INEKO.

Prihlášky, tlačivá, termíny. Všetko o prijímačkách na stredné školy

Deviataci, ôsmaci alebo aj piataci majú ešte nejaký ten týždeň na rozmyslenie, kam nakoniec pošlú prihlášku

Niektoré učebné odbory pre nezáujem vypadávajú zo škôl

Deviataci, ôsmaci či piataci, ktorí chcú od septembra študovať na strednej škole, sa na ne dostanú rovnako ako vlani. Zmeny v prijímačkách sa len chystajú.

V kúpeľni podľa feng šui vládne jednoduchosť

V kúpeľni podľa feng šui vládne jednoduchosť

Ak si chcete kúpeľňu zariadiť v štýle čínskej prírodnej filozofie, nezahlcujte ju ozdobnými drobnosťami, ktoré takmer nepoužívate.

Chcete modernú kúpeľňu? Nepreháňajte to s farbou

Rekonštrukcia kúpeľne v staršom dome nie je lacná záležitosť. Aj v paneláku sa však môže stať z kúpeľne príjemná miestnosť. Len sa s ňou treba pohrať.

Laik dokáže streche skôr ublížiť

Ak uvažujete nad rekonštrukciou strechy na dome, nemali by ste čakať, až bude v havarijnom stave. To by už mohli byť poškodené aj ďalšie konštrukcie pod ňou.

Dotácia na zateplenie domov je vyššia. Pozrite sa, koľko peňazí vám dá vláda

Od polovice júna bude možné získať na zateplenie o pár tisíc eur viac.

Farebnosť sídlisk by si mali ustrážiť mestá (rozhovor)

Pri zatepľovaní šetríme najmä na projektovej dokumentácii. Nevypláca sa to.

Nájomné v bratislavských kanceláriách bez veľkých zmien

Nájomné v bratislavských kanceláriách bez veľkých zmien

Najvyššie nájomné je v centre mesta a dosahuje 16,50 eura za štvorcový meter a mesiac. Priemerné sumy sú však nižšie.

Polovicu prevodov v regióne investori spravili v Poľsku

Polovicu prevodov v regióne investori spravili v Poľsku

Najväčšou stredoeurópskou transakciou za prvý štvrťrok roku 2016, ktorá sa týkala jednotlivej nehnuteľnosti, bol nákup bratislavského obchodného centra Central.

Bohatí zahraniční investori kúpou v Londýne neskryjú peniaze

Bohatí zahraniční investori kúpou v Londýne neskryjú peniaze

Bohatí zahraniční investori, ktorí vložili svoje peniaze do lukratívnych nehnuteľností v Londýne, pravdepodobne časť z nich predajú. Platia nové pravidlá.

Kancelárie v Bratislave sa zapĺňajú, onedlho budú ďalšie

Kancelárie v Bratislave sa zapĺňajú, onedlho budú ďalšie

Oživenie na kancelárskom trhu sa odráža aj vo výstavbe. Poradenská CBRE v súčasnosti eviduje viac ako 200-tisíc metrov štvorcových v rozostavaných developerských projektoch.

Polus Towers ponúkajú podmienky pre work-life-balance

Polus Towers ponúkajú podmienky pre work-life-balance

V rámci modernizácie pribudli napríklad zdvojené podlahy, štruktúrovaná kabeláž, záložný zdroj energie či 24-hodinová technická podpora.

Neznámy vlastník

Dobrý deň. Vedla nášho domu je dom, ktorý sa rozpadá. Je veľká diera v streche. Má 2 izby. Bývali tam dvaja ľudia, ktorích tam poslal starosta. V záhrade tohto domu chováme zvieratá-asi tri roky- stále sme kosili trávnik pred týmto domom, starali sa o dvor, a chceli sme tento dom odkúpiť. Na obecnom úrade nám povedali, že je neznámy vlastník a že asi to má obecné družstvo, ale oni o tom nevedia. Dá sa tento dom neako vydržať? Druzstvo sa o to nehlasi a ten dom sme chceli zbúrať, aby nepoškodil náš dom. Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň chcela by som sa informovať kde by som sa mohla dozvedieť aspoň informatívny aktuálny cenník poľnohospodárskej pôdy- vinohradu, nachádzajúci sa na južnom Slovensku. Ďakujem

Aktuálne ceny poľnohospodárskej pôdy- vinohrad na južnom Slovensku.Ďakujem Viera

Dobry den. Som vacsinovy vlastnik nehnutelnosti, ktora ma viac vlastnikov.Chcem odkupit ich podiely, ale ten co ma najmensi mi nechce predat ani podla listu vlastnictva, ani za cenu na meter stvorcovy.Chce taku sumu, za ktoru by som kupila vyplatil vsetky

Získanie domu darovacou zmluvou a vyplatenie rodinných príslušníkov.

Otec chce darovať sestre dom, ktorý znalec ohodnotil na 1.500.000 SKK. S tým že sestra mi musí vyplatiť polovicu hodnoty domu. Keďže to nadobudne darovaním daň platiť nebude. Týka sa to aj mňa keď ma vyplatí? Musím tie peniaze zdaniť? To že ma má vyplatiť a v akej sume treba napísať do darovacej zmluvy alebo treba medzi mnou a sestrou urobiť nejakú inú zmluvu? Poskytujú banky nejaký úver v hodnote asi 750.000 Skk, aby ma mohla vyplatiť? Ručila by napríklad darovanou nehnuteľnosťou. Je to možné? Ďakujem

Spoluvlastnictvo manzelov

Dobry den. Je mozne aby bol v katastri ako majitel novoziskanej nehnutelnosti uvedeny len jeden z manzelov bez toho, aby sa previedlo zuzenie bezpodieloveho spoluvlastnictva? Dakujem .

kupa pozemku s IS v Zahorskej Bystrici v BA = 7.000 s DPH. je to dobra cena ? aj do buducna ? da sa ocakavam pokles cien pozemkov v tejto lokalite ?

poprosim o radu. zazujem ponuku kupa pozemku s IS v Zahorskej Bystrici v BA = 7.000 s DPH. je to dobra cena ? aj do buducna ? resp. pockat, da sa ocakavam pokles cien pozemkov v danej lokalite ?

Chcel by som vediet,ci moji rodicia konali v ramci zakona pri darovacej zmluve?

Moji rodicia pred 5 rokmi previedli ich byt v ov darovacou zmluvou na syny-teda mojho brata a oni sa zapisali ako vecne bremeno.Vobec ma o tom neinformovali,hoci som tam mal v byte trvaly pobyt.Mam este narok ako 2.syn na svoju ciastku po rodicoch podla zakona?Zda sa mi to od mojich rodicov ako nemoralny podraz o ktorom som sa len teraz dozvedel.

Lehoty pre platbu dane

Dobry den, ktory den je smerodatny pre platbu dane alebo oslobodenie od nej ? Datum podpisu predajnej zmluvy alebo datum povolenia vkladu alebo datum, kedy nadobuda platnost povolenie vkladu ( odvolacia lehota 14 dni ?) Dakujem Peter Marcak

Prosim Vas,potrebujem ohodnotenie rodinnych domov v Sp.St.Vsi,ohodnotenie lesa o rozlohe 1,2 ha tiez v Sp.St.Vsi.Ako postupovat?Dakujem

Môže mi priateľ darovať byt?-doplnenie

Priateľ je rozvedený. Nežiadali vysporiadanie na sude. To čo každy používal, to si aj nechal. Byt majú ako dvaja spoluvlastníci lebo ho kupovali, ešte pred tým, ako boli manželia. Priateľ sa rozhodol darovať jeho polovicu bytu mne alebo našim spoločnym deťom. Môžeme mi to darovať takto? Niekto nam povedal, že nie, že potrebuje jej súhlas a iní, že je to jeho vlastníctvo a môže si sním robiť čo chce. Tieto dve rozdielne odpovede nám dali právnici, tak nevieme, čo máme robiť?

Odporúčame vám si prezrieť

3 izbový byt

3 izbový byt Bratislava - Karlova Ves

Rozloha:72 m2

Cena:135 000,00

2 izbový byt

2 izbový byt Bratislava - Vrakuňa

Rozloha:52,55 m2

Cena:103 800,00

Rodinný dom - samostatný

Rodinný dom - samostatný Bratislava - Vrakuňa

Rozloha:196 m2

Cena:450 000,00

1 izbový byt

1 izbový byt Bratislava - Petržalka

Rozloha:32 m2

Cena:500,00 / mesačne

2 izbový byt

2 izbový byt Hviezdoslavov

Rozloha:41 m2

Cena:54 400,00

Pozemkové projekty

Pozemkové projekty Nitra

Rozloha:0 m2

Cena:850 000,00

Trocha z našich štatistík

Počet Ponúk22 107

Počet R. kancelárií3 426