logo reality.sme.sk

Poradňa z oblasti realít

Ako sa pohybujú ceny pozemkov na trhu?

Chcela by som predať pozemok: čiastočne zalesnený, vhodný aj na výstavbu. Rozloha je 1400 m2. Pozemok sa nachádza v rekreačnej oblasti Stebnickej Huty a Regetovky, Stebník, okres Bardejov. Pozemok je umiestený pri hlavnej ceste, je tam prípojka na elektrinu a studňa.

Ponukajú mi zaň 50 SK m2, nie je to málo? Môžete mi poradiť?

Odpoveď

V prvom rade je potrebné získať k pozemku ÚPI - územnoplánovaciu informáciu, podľa ktorej zistíte, na aký účel je možné podľa územného plánu pozemok využiť. Územnoplánovaciu informáciu si môžete vyžiadať priamo na stavebnom úrade vo vašej obci. Takisto je dôležitý faktor, či sa pozemok nachádza v intraviláne alebo extraviláne obce. Tento údaj zistíte z aktuálneho listu vlastníctva, ktorý Vám vydá príslušná správa katastra.

Čo nájdete na liste vlastníctva k pozemku
List vlastníctva pozostáva z troch častí A, B a C.

V časti A sa dozviete o aký druh pozemku ide. Možností je niekoľko.

  • Ak je v časti A druh pozemku napísané - zastavaná plocha, ide o stavebný pozemok. Ak je aj pozemok voľný - t. zn. bez stavby, tento zápis počíta so zastavaním aj do budúcnosti.

  • Ak je v časti A druh pozemku napísané - orná pôda, záhrada či vinica - taktiež môže slúžiť na výstavbu. Tento údaj sa však dozviete z už spomínanej aktuálnej územnoplánovacej informácie, ktorú vydá príslušný miestny alebo obecný úrad.

  • Ak je v časti A druh pozemku napísané - orná pôda, musíte požiadať pozemkový úrad o vyňatie poľnohospodárskej pôdy z pôdneho fondu. Poľnohospodárska pôda sa delí na kategórie a za toto vyňatie zaplatíte podľa kategórie, ktorú vám na pozemkovom úrade určia. Táto cena sa môže vyšplhať až na sumu v stovkách tisíc korún, to však závisí od veľkosti pozemku a kvality pôdy a či sa pozemok nachádza v intraviláne - vo vnútri obce alebo v extraviláne - mimo, resp. za hranicami obce. Na liste vlastníctva je intravilán označený číslom 1 a extravilán je označený číslom 2.

V časti B sa dozviete, kto je skutočným vlastníkom pozemku, prípadne, ak je majiteľov viac, aké veľké sú ich spoluvlastnícke podiely.


V časti C sú zapísané ťarchy, ktoré na nehnuteľnosti - pozemku viaznu. Skontrolujte si, či pozemok nie je založený v prospech tretej osoby alebo banky alebo na pozemku neviaznu vecné bremená - napríklad predkupné právo alebo právo prechodu.

Otázka ceny je vždy veľmi individuálna a záleží na ponuke a dopyte v danej lokalite. Určite ma vyššiu hodnotu pozemok, na ktorom môžete postaviť rodinný dom ako pozemok, kde je výstavba nejakým spôsobom obmedzená.

Mohlo by vás zaujímať

Ktoré železničné zastávky pribudnú v Bratislave? Odborníci ich odporúčajú päť

Ktoré železničné zastávky pribudnú v Bratislave? Odborníci ich odporúčajú päť

Štúdia pre ŽSR naznačuje, v ktorých miestach by prestupné terminály najviac zefektívnili prepravu verejnosti

Košický projekt Andromeda prekreslili. Bytov bude menej, pribudli kancelárie

Košický projekt Andromeda prekreslili. Bytov bude menej, pribudli kancelárie

Proti obytnému súboru na sídlisku KVP spisovali obyvatelia petíciu

Bratislavskí poslanci majú námietky voči projektu Vydrica

Bratislavskí poslanci majú námietky voči projektu Vydrica

Upozorňujú na výšku budov nerešpektujúcu územný plán zóny či nezohľadnenie ekologických štandardov

Architekti kritizujú tender na projekt novej nemocnice v Bratislave

Architekti kritizujú tender na projekt novej nemocnice v Bratislave

Komora architektov a ministerstvo zdravotníctva sa vzájomne kritizujú pre plánované nemocnice

Do „Zváračáku“ chce ísť ministerstvo ešte tento rok, potvrdená je výška nájmu

Do „Zváračáku“ chce ísť ministerstvo ešte tento rok, potvrdená je výška nájmu

Priestory na Župnom námestí nevyhovujú z kapacitných dôvodov, nové sídlo potvrdili vlani

V kúpeľni podľa feng šui vládne jednoduchosť

V kúpeľni podľa feng šui vládne jednoduchosť

Ak si chcete kúpeľňu zariadiť v štýle čínskej prírodnej filozofie, nezahlcujte ju ozdobnými drobnosťami, ktoré takmer nepoužívate.

Chcete modernú kúpeľňu? Nepreháňajte to s farbou

Rekonštrukcia kúpeľne v staršom dome nie je lacná záležitosť. Aj v paneláku sa však môže stať z kúpeľne príjemná miestnosť. Len sa s ňou treba pohrať.

Laik dokáže streche skôr ublížiť

Ak uvažujete nad rekonštrukciou strechy na dome, nemali by ste čakať, až bude v havarijnom stave. To by už mohli byť poškodené aj ďalšie konštrukcie pod ňou.

Dotácia na zateplenie domov je vyššia. Pozrite sa, koľko peňazí vám dá vláda

Od polovice júna bude možné získať na zateplenie o pár tisíc eur viac.

Farebnosť sídlisk by si mali ustrážiť mestá (rozhovor)

Pri zatepľovaní šetríme najmä na projektovej dokumentácii. Nevypláca sa to.

Nájomné v bratislavských kanceláriách bez veľkých zmien

Nájomné v bratislavských kanceláriách bez veľkých zmien

Najvyššie nájomné je v centre mesta a dosahuje 16,50 eura za štvorcový meter a mesiac. Priemerné sumy sú však nižšie.

Polovicu prevodov v regióne investori spravili v Poľsku

Polovicu prevodov v regióne investori spravili v Poľsku

Najväčšou stredoeurópskou transakciou za prvý štvrťrok roku 2016, ktorá sa týkala jednotlivej nehnuteľnosti, bol nákup bratislavského obchodného centra Central.

Bohatí zahraniční investori kúpou v Londýne neskryjú peniaze

Bohatí zahraniční investori kúpou v Londýne neskryjú peniaze

Bohatí zahraniční investori, ktorí vložili svoje peniaze do lukratívnych nehnuteľností v Londýne, pravdepodobne časť z nich predajú. Platia nové pravidlá.

Kancelárie v Bratislave sa zapĺňajú, onedlho budú ďalšie

Kancelárie v Bratislave sa zapĺňajú, onedlho budú ďalšie

Oživenie na kancelárskom trhu sa odráža aj vo výstavbe. Poradenská CBRE v súčasnosti eviduje viac ako 200-tisíc metrov štvorcových v rozostavaných developerských projektoch.

Polus Towers ponúkajú podmienky pre work-life-balance

Polus Towers ponúkajú podmienky pre work-life-balance

V rámci modernizácie pribudli napríklad zdvojené podlahy, štruktúrovaná kabeláž, záložný zdroj energie či 24-hodinová technická podpora.

Poprosim Vas o radu

Docitala som sa na vasom Portali ze poradite ako predat nehnutelnost na vychodnom Slovensku. Ja mam na predaj 2 nehnutelnosti ale ako prvu potrebujem predat budovu v obci Varhanovce je to podnikatelska budova na LV. je hotel motel penzion. Aj par zaujemcov co som mala, odstupili lebo banka im nedala uver na tento typ budovy. Snazim sa o predaj uz rok, a nemozem stale znizovet cenu, lebo potrebujem urcitu sumu na vyplatenie uverov. Poradte mi co by som mohla urobit k uspesnemu predaju. Dakujem Janoscakova

Aký je postup keď moja teta chce na mňa prepísať svoj byt?

Mamina sestra je vydatá, bezdetná. Pred vstupom do manželstva mala už odkúpený byt ako slobodná. Teta má zdravotné problémy a bojí sa aby jej manžel počas jej častých hospitalizácií niečo neurobil s bytom. Chcela by ho na mňa prepísať darovacou zmluvou? Je to možné? Som jej neter. Ďakujem

miesto podnikania-prenajatý byt

Prenajala som byt ako biznis priestor muzovi SZČO, ten si uviedol do živnost. listu adresu miesta podnikania prenajateho bytu bez mojho suhladu. Odstahoval sa, ale miesto podnikania nezmenil. Ako sa mozem branit a hrozi mi nejake riziko?

Prosím Vás o radu, môže mama predať dom ked tam mám trvalý pobyt už 38 rokov bez môjho vedomia?

Sme traja súrodenci a ja bývam s matkou takže tam mám trvalý pobyt, v apríli otec zomrel a matka ma vyhadzuje z domu s tým, že ho ide predať. Mám tam však trvalý pobyt 38 rokov môže mama dom predať a ja ostanem na ulici ??? Ako bezdomovec...???

Platba provizie realitnej kancelarii

Dobry den, chcel by som sa spytat, ked chcem byvat v podnajme a najdem si byt cez realitnu kancelariu , tak proviziu relatinej kancelarii platim ja alebo majitel nehnutelnosti ? Dakujem

Kúpila som pozemok so schátralým domom bez čísla

Pred piatimi rokmi som kúpila stavebný pozemok od pani, ktorá už nežije. Dnes ma žaluje jej dcéra, že som zbúrala dom na maminom pozemku, za ktorý som nezaplatila. Na pozemku stála schátralá nehnuteľnosť, ktorá nebola evidovaná na katastri. Chcem si tam postaviť nový dom. Poraďte mi prosím

Ako postupuje exekútor pri úmrtí klienta

Pri úmrtí slobodného, bezdetného brata. Dedíme súrodenci.Brat vlastnil garsónku, ale je na nej ťarcha za dlh v sociálnej poisťovni. Exekučnými zrážkami z invalidného dôchodku si dlh nestihol splatiť. Nevieme akým spôsobom môže exekútor postupovať, či má právo bez upozornenia garsónku predať. Ďakujeme za radu

Aký je postup pri kúpe bytu so záložným právom?

Aký je postup pri kúpe bytu so záložným právom? Majitelia byt nedávno založili pre kúpu stavebného pozemku a teraz ho predávajú, my ho chceme kúpiť. Na čo si máme dávať pozor? Byt kupujeme cez realitného makléra, ktorý chce od nás meno banky, v ktorej plánujeme žiadať o hypotekárny úver a tvrdí, že banky sa už medzi sebou dohodnú. Ďakujem

Kupa samostatnej bytovej jednotky v rodinnom dome - na co si dat pozor

Zdravim, mam moznost kupit samostatnu bytovu jednotku v rodinnom dome. Ide o prve poschodie so samostatnym vchodom. Na co vsetko si musim dat pozor aby som takyto byt mohol v buducnosti uzivat bez problemov? Treba mat zrejme samostatne inzinierske siete, ale napr. treba mat na LV zapisany aj podiel na pozemku na ktorom je rodinny dom postaveny, pripadne aj podiel na spolocnych priestoroch? Byt momentalne nema zapisany ziaden pozemok na LV. Ak by som v buducnosti realizoval rekonstrukciu alebo opravu, budem potrebovat suhlas od majitela spodnej casti rodinneho domu, ku ktoremu prislucha aj cely pozemok? Vopred velka vdaka za odpoved

Rekonstrukcia stareho bytu pred predajom?

Dobry den, rada by som poziadala o radu ci je hospodarne zrekonstruovat byt pred jeho predajom. Mame 1-izbovy byt po prababke na prizemi, ktory chceme predat. Je v povodnom stave, len okna su nove. Oplati sa nam ho pred predajom zrekonstruovat? Ak ano, co by ste rekonstruovali - kupelnu, WC, kupit aj novu kuch. linku? Alebo len vymalovat? Dakujem. Martina

Odporúčame vám si prezrieť

4 izbový byt

4 izbový byt Trenčín

Rozloha:152 m2

Cena: 249 990,00

3 izbový byt

3 izbový byt Bratislava - Podunajské Biskupice

Rozloha:69 m2

Cena: 650,00 / mesačne

2 izbový byt

2 izbový byt Bratislava - Staré Mesto

Rozloha:46 m2

Cena: 139 000,00

2 izbový byt

2 izbový byt Bratislava - Ružinov

Rozloha:60 m2

Cena: 550,00 / mesačne

3 izbový byt

3 izbový byt Bratislava - Podunajské Biskupice

Rozloha:66 m2

Cena: 115 000,00

4 izbový byt

4 izbový byt Bratislava - Ružinov

Rozloha:66 m2

Cena: 183 000,00

Trocha z našich štatistík

Počet Ponúk16 141

Počet R. kancelárií3 448