logo reality.sme.sk

Poradňa z oblasti realít

Aké sú podmienky pri získaní nehnuteľnosti vydržaním...

majitelia zomreli?

Už 25 rokov užívame na základe nájomnej zmluvy nehnuteľnosť. Majitelia - podielnici všetci zomreli, dedičia nie sú. Radia nám získať nehnuteľnosť vydržaním. Aké sú podmienky pri získaní nehnuteľnosti vydržaním?

Odpoveď

Problematika vydržania nehnuteľnosti je veľmi špecifická a je v nej množstvo detailov, ktoré z otázky nie sú jasné. Odporúčam sa obrátiť priamo na notára, s ktorým je možné túto otázku detailne rozobrať a dohodnúť sa na optimálnom postupe.

Mohlo by vás zaujímať

Čo sa v škole naučia, si hneď vyskúšajú v praxi

Čo sa v škole naučia, si hneď vyskúšajú v praxi

Ako to vyzerá v tréningovej hale Duálnej akadémie Volkswagenu.

Riaditeľ INEKO: Rebríček škôl považujte len za pomocníka

Rodičia by sa mali škôl pýtať, aké bude ďalšie uplatnenie ich detí po skončení školy, vraví v rozhovore PETER GOLIAŠ, riaditeľ INEKO.

Prihlášky, tlačivá, termíny. Všetko o prijímačkách na stredné školy

Deviataci, ôsmaci alebo aj piataci majú ešte nejaký ten týždeň na rozmyslenie, kam nakoniec pošlú prihlášku

Niektoré učebné odbory pre nezáujem vypadávajú zo škôl

Deviataci, ôsmaci či piataci, ktorí chcú od septembra študovať na strednej škole, sa na ne dostanú rovnako ako vlani. Zmeny v prijímačkách sa len chystajú.

Výťahom sa síce v bytovke nevozia, ale platiť musia

Oslobodiť možno ľudí z prízemia len od poplatkov za spotrebu energie

V kúpeľni podľa feng šui vládne jednoduchosť

V kúpeľni podľa feng šui vládne jednoduchosť

Ak si chcete kúpeľňu zariadiť v štýle čínskej prírodnej filozofie, nezahlcujte ju ozdobnými drobnosťami, ktoré takmer nepoužívate.

Chcete modernú kúpeľňu? Nepreháňajte to s farbou

Rekonštrukcia kúpeľne v staršom dome nie je lacná záležitosť. Aj v paneláku sa však môže stať z kúpeľne príjemná miestnosť. Len sa s ňou treba pohrať.

Laik dokáže streche skôr ublížiť

Ak uvažujete nad rekonštrukciou strechy na dome, nemali by ste čakať, až bude v havarijnom stave. To by už mohli byť poškodené aj ďalšie konštrukcie pod ňou.

Dotácia na zateplenie domov je vyššia. Pozrite sa, koľko peňazí vám dá vláda

Od polovice júna bude možné získať na zateplenie o pár tisíc eur viac.

Farebnosť sídlisk by si mali ustrážiť mestá (rozhovor)

Pri zatepľovaní šetríme najmä na projektovej dokumentácii. Nevypláca sa to.

Nájomné v bratislavských kanceláriách bez veľkých zmien

Nájomné v bratislavských kanceláriách bez veľkých zmien

Najvyššie nájomné je v centre mesta a dosahuje 16,50 eura za štvorcový meter a mesiac. Priemerné sumy sú však nižšie.

Polovicu prevodov v regióne investori spravili v Poľsku

Polovicu prevodov v regióne investori spravili v Poľsku

Najväčšou stredoeurópskou transakciou za prvý štvrťrok roku 2016, ktorá sa týkala jednotlivej nehnuteľnosti, bol nákup bratislavského obchodného centra Central.

Bohatí zahraniční investori kúpou v Londýne neskryjú peniaze

Bohatí zahraniční investori kúpou v Londýne neskryjú peniaze

Bohatí zahraniční investori, ktorí vložili svoje peniaze do lukratívnych nehnuteľností v Londýne, pravdepodobne časť z nich predajú. Platia nové pravidlá.

Kancelárie v Bratislave sa zapĺňajú, onedlho budú ďalšie

Kancelárie v Bratislave sa zapĺňajú, onedlho budú ďalšie

Oživenie na kancelárskom trhu sa odráža aj vo výstavbe. Poradenská CBRE v súčasnosti eviduje viac ako 200-tisíc metrov štvorcových v rozostavaných developerských projektoch.

Polus Towers ponúkajú podmienky pre work-life-balance

Polus Towers ponúkajú podmienky pre work-life-balance

V rámci modernizácie pribudli napríklad zdvojené podlahy, štruktúrovaná kabeláž, záložný zdroj energie či 24-hodinová technická podpora.

Chcem zaplatiť časť uveru peniazmi získanými pred manželstvom.

Ešte pred manželstvom som bola vlastníčkou jednoizbového bytu . Počas manželstva som teraz tento byt predala. Kupili sme si spolu s manželom 3 izbový byt na hypotekarny uver so zapisom v katastri ako spolumajitelia. Chcela by som teraz tieto peniaze za predaj mojho bytu, toho jednoizboveho, pouzit na splatenie casti hypotekarneho uveru. V pripade rozvodu manzelstva pri deleni majetku bude sud prihliadat na to, ze viac ako polovica uveru bola splatena mojou ciatkovou? Ako sa mam poistit aby tomu tak bolo? Je to smutne, ale musim pocitat aj s takouto moznostou. Dakujem za odpoved.

Ceny pozemkov

Chcela by som Vás poprorosiť o informáciu, kde by som mohla zistiť orientačné ceny poľnohospodárskej pôdy- vinice na južnom Slovensku? Ďakujem

ako mam postupovat ked obecny urad mi nechce vydat rozhodnutieo pridelenisupisneho cisla

nakolko to potrebujem predlozit notarke ohladom dedicskeho konania

Statny prispevok pre mladych

Dobry den, chcel by som sa spytat ake su podmienky na poskytnutie Hypotekarneho uveru pre mladych ak som nastupil po skonceni vysokej skoly do zamestnania od jula minuleho roku, mam narok na hypotekarny uver pre mladych? Moj cisty plat sa pohyboval v minulom roku okolo 21 000 SK. Dakujem

chcela by som sa opytat kde poziadat o geometricky plan a dodatocne koolaudacne rozhodnutie

geometricky plan a dodatocne kolaudacne rozhodnutie

chcem sa spýtať akou najednoduchšou cestou by som mohla byt prepísať na seba,za kým mám ísť a aké papiere budem potrebovať?????

dobrý deň , som s bývalým priateľom spoluvlastníčka bytu , chcela by som ho prepísať na seba , pretože sme sa rozišli a ja sa starám o všetky financie sama(hypotéka,nájom,energie...)bývalý priateľ súhlasí s prepisom ďakujem lucia m.

ako predat byt cez realitku?

Dobry den. Dal som predat byt realitke, makler mi zavolal, ze nasiel kupcu, ale kedze kupca si berie HU na byt peniaze mi da banka, az ked dame zapis do katastra(to povedal makler). Neako sa mi to nezda. Bojim sa, aby ma neoklamali, ved kolko je takych pripadov. . .Ako mam postupovat pri predaji, kedze v dnesnej dobe su podvody na dennom poriadku. Moze mi taketo nieco navrhnut makler? Nemam to riesit na policii? Dakujem za odpoved

Prosím o radu. S manželkou prenajímame 3 obchodné priestrory,ktoré máme aj na liste vlastníctva.Máme už plnoletého syna.

Môžeme dať jeden obchodný priestor do prenájmu za simbolické 1 EURO nášmu synovi s tým, že môže tento obchod sám prenajhímať za trhovú cenu a teda tento príjem aj zdanovať (uplatniť si nezdaniteľné položky ). Ďakujem za radu.

Predaj nehnuteľnosti-pozemku

V roku 2006 mi mama darovala pozemky, ktoré vlastnila viac ako 20 rokov. V marci 2009 som tieto pozemky predala. Mám povinnosť platiť daň z predaja alebo som oslobodená od dane? Ak áno, kedy mám daň zaplatiť a na akom tlačive?

Dobrý deň. Týmto by som Vás chcela poprosiť o radu ohladne darovacej zmluvy

Spolu s priateľom sme si zobrali hypotéku na kúpu bytu. Na liste vlastníctva sme obaja zapísaný ako vlastníci bytu a to každý v 1/2. Ja mám na byte trvalý pobyt od februára 2007, priateľ iba prechodný pobyt. Na byte je zriadené záložné právo v prospech banky. Na úverovej zmluve figurujeme ja ako dlžník, priateľ ako spoludlžník (aby nám bol poskytnutý úver). Do dnešného dňa som úver splácala iba ja. Žial rozišli sme sa. Je možné na základe darovacej zmluvy previesť priateľovu polovicu bytu na mňa aj keď je na byt zriadené záložné právo banky? Ja by som sa stala výlučnou vlastníčkou bytu, záložné právo na byt by ostalo a takisto by som všetky záväzky z úveru prebrala na seba ja. Alebo je nejaké iné riešenie? Dakujem za odpoved.

Odporúčame vám si prezrieť

2 izbový byt

2 izbový byt Bratislava - Dúbravka

Rozloha:51 m2

Cena:120 000,00

3 izbový byt

3 izbový byt Bratislava - Staré Mesto

Rozloha:136,67 m2

Cena:1 200,00 / mesačne

Kancelárske priestory

Kancelárske priestory Trnava

Rozloha:26 m2

Cena:160,00 / mesačne

Rodinný dom - radová zástavba

Rodinný dom - radová zástavba Bratislava - Nové Mesto

Rozloha:120 m2

Cena:950,00 / mesačne

Rodinný dom - samostatný

Rodinný dom - samostatný Borský Mikuláš

Rozloha:57 m2

Cena:54 500,00

Skladové a výrobné priestory

Skladové a výrobné priestory Trnava

Rozloha:4 320 m2

Trocha z našich štatistík

Počet Ponúk25 110

Počet R. kancelárií3 390