Dynamický vývoj cien na britskom realitnom trhu pokračuje ďalej. Výraznou mierou sa pod to podpisujú ceny rodinných domov, ktoré sa s výnimkou niekoľkých mesiacov stále zvyšujú.  Trend nárastu cien pretrvával aj v septembri.

 

Septembrový rast cien britských domov nepriniesol iba ďalšie zrýchlenie tempa zdražovania. Podľa spoločnosti Halifax, ktorá ako najväčší poskytovateľ hypotekárnych úverov vo Veľkej Británii pravidelne monitoruje vývoj cien domov, sa jedná o najvyšší rast za niekoľko rokov. Vyššiu úroveň dosiahol naposledy pred vypuknutím poslednej veľkej krízy spred niekoľkých rokov.

Zdroj: standard.co.uk

 

Ceny rodinných domov vzrástli o 1,7 %

 

O niekoľkoročné maximum sa postaral rast cien na úrovni 1,7 %. Tempo zdražovania domov sa tak v mesačnom porovnaní zvýšilo už tretí mesiac po sebe. Kým v auguste sa mesačný rast cien v porovnaní s júlom vyšplhal na úroveň 0,8 %, v septembri bolo tempo zdražovania vyše dvojnásobne rýchlejšie. Výsledkom toho je najvyšší rast cien domov vo Veľkej Británii za 14 rokov.

 

Kvartálny rast cien bol nižší len o 0,2 %

 

Rýchlejší rast nebol zaznamenaný len v mesačnom porovnaní. Zvyšovanie cien sa odzrkadlilo aj v porovnaní posledných 2 kvartálov. Ceny domov vo Veľkej Británii boli totiž v 3. kvartáli 2021 o 1,5 % vyššie ako v tom predošlom. Vyše 1 % výsledok však na rozdiel od mesačného porovnania na dosiahnutie niekoľkoročného maxima nestačil.

 

Medziročný rast prevýšil ten augustový

 

Na dosiahnutie ďalšieho niekoľkoročného maxima nestačil ani vyše 7 % výsledok, ktorý bol zaznamenaný v medziročnom porovnaní. V tom sa v posledných mesiacoch objavili výsledky na podobnej úrovni viackrát. Septembrový rast cien dosahujúci 7,4 % tak ani zďaleka nie je najvyšším za posledné roky. V porovnaní s predošlým mesiacom je však opäť o niečo vyšší. Britské rodinné domy totiž v auguste zdraželi „len“ o 7,2 %.

Zdroj: jamesedition.com

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: TASR – tasr.sk, Halifax – halifax.co.uk

Zdroj foto: standard.co.uk, jamesedition.com