Ázijsko-tichomorský región si dlhodobo drží prvenstvo v rebríčku regiónov s najvyšším objemom investícií do výroby elektriny. O vedúcu pozíciu zrejme nepríde ani v súčasnej dekáde. Výraznou mierou má k tomu prispieť aj plánované zdvojnásobenie investícií do zelenej energie.

 

O zdvojnásobení investícií do zelenej energie v rokoch 2020-2030 informovala poradenská spoločnosť Wood Mackenzie (WoodMac) so sídlom v škótskom Edinburghu. Jej analytici vypracovali štúdiu, ktorá poukazuje na výrazný nárast objemu týchto investícií vo viacerých krajinách, ktoré sú energetickými lídrami regiónu. V celej ázijsko-tichomorskej oblasti to má v porovnaní s obdobím od roku 2010 do roku 2020 vyústiť do zdvojnásobenia tohto objemu. 

 

Objem investícií do OZE vzrastie na 1,3 bil. USD

 

Ak sa odhadované čísla zo štúdie spoločnosti WoodMac naplnia, celkový objem investícií do obnoviteľných zdrojov energie v tomto regióne vzrastie až na 1,3 bil. USD. Najväčšou mierou má k tomu prispieť Čína, Japonsko, Južná Kórea a India. Každý z uvedených štátov ráta so zvyšovaním výdavkov na investície do zelenej energie. Vyhradené peniaze sa použijú hlavne na výstavbu solárnych parkov a veterných elektrární. Milióny dolárov pôjdu aj na dotácie pre majiteľov domácností, ktorým pomôžu s financovaním kúpy zelených zariadení.

 

Investície do OZE dosiahnu nadpolovičný podiel

 

Kým objem investícií do zelenej energie sa zvýši, investície do výroby elektriny z fosílnych palív čaká pokles. Podľa zverejnenej štúdie sa ich výška v súčasnej dekáde zníži až o 25 %. Priemerne by mala dosahovať okolo 54 mld. USD za rok. Pokles týchto investícií zároveň zmení pomer síl na energetickom trhu v regióne. Výsledkom toho bude nadpolovičný podiel investícií do zelenej energie z celkového objemu investícií do výroby elektriny, ktorý by mal dosiahnuť 2,4 bil. USD.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: woodmac.com

Zdroj foto: power-technology.com, dailyenergyinsider.com