Pražská botanická záhrada v minulosti prešla niekoľkými zmenami. V snahe zvýšiť jej príťažlivosť ju čaká ďalšie rozširovanie. Tentoraz je na rade výstavba nového pavilónu, ktorý bude okrem výstavnej funkcie plniť aj tú praktickú.

Botanická záhrada Praha, Zdroj: kudyznudy.cz

 

Botanická záhrada Praha sa stala súčasťou pražskej lokality Troja v roku 1969. Celoročne sprístupnená však bola až v roku 1992. Odvtedy v nej pribudli viaceré expozičné časti, ktoré po najnovšom doplní nový výstavný pavilón. Ten má za sebou prvé realizačné práce, ktorých výsledkom bude väčšia výstavná plocha aj väčšie prevádzkové zázemie.

Botanická záhrada Praha, Zdroj: e-vsudybyl.cz

 

Výstavný pavilón a nové prevádzkové budovy

 

O rozšírenie výstavnej plochy sa najväčšou mierou postará nový výstavný pavilón. Ten bude okrem iného slúžiť aj na organizovanie výstav a podujatí zameraných na tému botaniky, ktoré budú prebiehať v multifunkčnej sále. V rámci výstavby 2 nových objektov dopĺňajúcich areál botanickej záhrady sa zrealizuje aj budova slúžiaca na vytvorenie zázemia pre zamestnancov aj návštevníkov. Novinkou bude napríklad menší obchod so suvenírmi.

 

Realizácia nového pavilónu vyjde 100 mil. Kč

 

Vybudovanie nového výstavného pavilónu, služieb pre návštevníkov aj technického zázemia pre zamestnancov si vyžiada vyššie finančné náklady. Podľa zmluvy s firmou OHL ŽS, ktorej bola zverená realizácia celého projektu, sa cena zákazky vyšplhá na 99,95 mil. Kč. Plánované realizačné práce by mali trvať najneskôr do jari 2023. Krátko na to sa má dokončený pavilón sprístupniť verejnosti.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: kudyznudy.cz, e-vsudybyl.cz