Nádherná slovenská príroda sa postarala o ďalší cenný medzinárodný úspech. V novom rebríčku krajín s najkrajšími národnými parkmi v Európe nám totiž zaistila vynikajúcu bronzovú medailu.

Zdroj: npmuranskaplanina.sopsr.sk 


Nie je to prvýkrát, čo boli slovenské národné parky vyzdvihnuté na medzinárodnej úrovni. Po najnovšom tak urobil internetový portál www.saveonenergy.com, ktorý verejnosti predstavil spomínaný rebríček štátov s najkrajšími národnými parkmi. Tomu dominujú krajiny strednej a východnej Európy, pričom 3. miestom prehovorilo do konečného poradia aj Slovensko.

Zdroj: dusekarpat.cz – Robert Vystrčil 


Najlepšia je Ukrajina, na stupňoch víťazov aj Slovinsko

 

Poradie v rebríčku bolo zostavené na základe metodiky bodového hodnotenia so škálou do 10. To sa vypočítalo ako priemer z bodového hodnotenia jednotlivých národných parkov v danej krajine, ktoré sa hodnotili podľa výsledkov z rôznych analýz a recenzií. Vzhľadom na použitú metodiku si najlepšie skóre zapísal náš východný sused. Priemerné skóre 8 národných parkov na Ukrajine dosiahlo 9,73. Len o 0,01 nižšie skóre dosiahlo druhé Slovinsko a s priemerným výsledkom 9,69 uzatvorilo vedúce trio práve Slovensko.

Zdroj: regiongemer.sk 


TOP 10 krajín s najkrajšími národnými parkmi Európy:

 

Krajina

Skóre

1. Ukrajina

9,73

2. Slovinsko

9,72

3. Slovensko

9,69

4. Bulharsko

9,64

5. Švajčiarsko

9,60

6. Dánsko

9,58

7. Rakúsko

9,57

 8. Česko

 9,53

 9. Francúzsko

 9,49

10. Veľká Británia

 9,45

Zdroj: www.saveonenergy.com

 

Národný park Muránska planina získal hodnotenie 10/10

 

Perfektný výsledok sa nám podarilo dosiahnuť hlavne vďaka Národnému parku Muránska planina. Aj keď v porovnaní s inými národnými parkmi u nás nie je taký navštevovaný, práve jemu sa podarilo dosiahnuť plné skóre 10/10. To ho zároveň zaradilo medzi najlepšie národné parky v celej Európe. Najvyššie možné ohodnotenie totiž získalo iba 17 zo všetkých území, ktoré sa do zoznamu dostali.

Zdroj: regiongemer.sk 


Najviac národných parkov s plným skóre malo Švédsko

 

Spomedzi 17 národných parkov, ktoré zaznamenali skóre 10/10, si najlepšie viedlo Švédsko. S 5 národnými parkmi dosahujúcimi plný počet bodov ale nie je jediným severským štátom, ktorý je v tomto rebríčku na popredných pozíciách. So 3 najvyššie ohodnotenými národnými parkmi sa hneď za ním ocitlo Fínsko aj Nórsko. Nasleduje Rumunsko, ktoré ich má dokopy 2. S 1 národným parkom túto sedemnástku uzatvára Dánsko, Poľsko, Bielorusko a Slovensko.

Zdroj: www.pinterest.com – Anders Green 


Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.saveonenergy.com

Zdroj foto: npmuranskaplanina.sopsr.sk, dusekarpat.cz – Robert Vystrčil, regiongemer.sk, www.pinterest.com – Anders Green