Napriek pozitívam využívania polystyrénu pri zatepľovaní budov sa s týmto materiálom spája zopár mínusov. Jedným z nich je veľmi zlé odbúravanie odpadu, kvôli ktorému sa už dlhšie hľadá ekologickejší materiál s rovnakými schopnosťami. Tým môže byť práve použitý papierový odpad.

Zdroj: bergmill.com


Nový tepelnoizolačný materiál, ktorý by na rozdiel od polystyrénu tak nezaťažoval životné prostredie, predstavili vedci z Technickej univerzity v Drážďanoch. Tým sa po opakovanej sérii výskumov podarilo prísť s alternatívnym riešením, ktoré má zabezpečiť rovnakú úroveň kvality aj trvácnosti zateplenia, no s dôrazom na možnosť recyklácie materiálu. Po špeciálnej úprave to má zvládnuť vyradený papierový odpad.

Zdroj: tu-dresden.de 


Ako vzniká nový materiál na zateplenie:

 

- najprv sa podrví potrebné množstvo papierového odpadu

- odpad sa drví na úplne drobnú papierovú kašovitú vrstvu

- z pripravenej papierovej kaše sa následne vyformujú dosky

- dosky sa potom vysúšajú, pri sušení nadobúdajú tvar rohoží

- vzniknuté rohože sa môžu použiť ako „diely“ na zateplenie

 

Rohože zateplia rovnako ako polystyrén

 

Nemeckí vedci sa zatiaľ o konkrétnych detailoch postupu výroby zmieniť nechcú. Na základe doterajších experimentov však potvrdili, že nový materiál sa môže pochváliť takmer rovnakou mierou tepelnej vodivosti ako polystyrén. Pri troche úprav môže mať vodivosť dokonca úplne rovnakú. Vyriešiť by to malo pridanie vonkajšej vrstvy z celulózových vlákien, ktoré ešte viac zvýšia trvácnosť zateplenia.

 

Recyklovateľný, biologicky rozložiteľný

 

Materiál si okamžite získal pozornosť najmä kvôli svojej schopnosti recyklácie, ktorá je pri polystyréne problémom. Už prvé testy ukázali, že recyklovať sa dá celá rohož, čo by sa pri expanzii materiálu mohlo výrazne podpísať na znížení záťaže na životné prostredie zo strany stavebného sektora. Pokiaľ by sa rohože nerecyklovali a putovali by rovno do odpadu, aj tak by neboli pre životné prostredie záťažou, nakoľko disponujú rýchlou rozložiteľnosťou.

 

Využitie tohto materiálu v praxi sa môže stať skutočnosťou už v dohľadnej dobe. Prvé domy sa môžu špeciálnymi rohožami z papierového odpadu zatepliť do konca roka. Všetko závisí od rýchlosti kampane nemeckej firmy easy2cool, ktorá si vzala proces uvedenia materiálu na trh na starosť.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: tu-dresden.de

Zdroj foto: bergmill.com, tu-dresden.de