Slovenský hypotekárny trh sa po kritickej jari opäť vracia do starých koľají. Nedávno zverejnené júnové čísla totiž priniesli informácie o ďalšom raste, a to na medzimesačnej aj medziročnej úrovni.

Zdroj: www.pixabay.com 


Júnový rast na hypotekárnom trhu vyplýva z čísel, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS). Tá v rámci štatistík sledujúcich vývoj úverov na bývanie už tradične prináša aj údaje  o objeme schválených hypoték vrátane informácií o jeho mesačnom či medziročnom náraste, resp. poklese.

Zdroj: www.pixabay.com 


Objem hypoték dosiahol 924 mil. €

 

Či už nahliadneme do medzimesačného alebo medziročného porovnania, v obidvoch nájdeme rast. O ten sa postaralo zvýšenie mesačného objemu schválených hypoték na úroveň 924 mil. €. V porovnaní s májom ide o 4,5 % nárast, ktorý by mal signalizovať, že hrozba koronakrízy je na hypotekárnom trhu zažehnaná.

 

Medziročný rozdiel je vyše 27 %

 

Plusové čísla prinieslo aj medziročné porovnanie s júnom 2019. To však neukazuje na žiadnu výraznú zmenu vo vývoji na hypotrhu. Objem úverov totiž medziročne stúpal aj v predošlých mesiacoch. V júni sa mu podarilo zachovať dvojciferné tempo jeho zvyšovania, ktoré vyústilo do viac ako 27 % nárastu.

 

Priemerná úroková sadzba klesla

 

Za vyšším objemom hypoték nie je len zažehnanie koronakrízy. Prispelo k nemu aj ďalšie zníženie úrokových sadzieb v sadzobníkoch vybraných poskytovateľov. S tým poklesla aj priemerná úroková sadzba, hoci pokles dosiahol iba 0,02 %. Jej hodnota tak uzatvorila 1. polrok 2020 na úrovni 1,07 %.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.nbs.sk

Zdroj foto: www.pixabay.com